Burun Estetiği Ankara

Burun, hem estetik hem de sağlıks açısından büyük önem taşır. Bu nedenle, burundaki estetiks bozukluklar kişileri fazlasıyla rahatsız etmekte ve cerrahi işlemlere olan yönelimlerini arttırmaktadır. Kimi zaman özgüven problemlerine dahi yol açan bu bozukluklar, kişilerin toplumsal hayatında sıkıntılar yaratabilmektedir.

Estetik kaynaklı sıkıntıların yanında, burun kırılması ya da septum eğriliği görülmesi gibi fiziksel problemler nefes alma konusunda sağlık sorunları ortaya çıkartmaktadır. Bu sebepler, burun estetiği ameliyatlarına olan ilgiyi arttıran etkenler arasındadır.

Burun Estetiğinde Doktor Seçimi

Sağlık söz konusu olduğunda fazlasıyla titiz olmak ve doğru hekimi bulmak önemlidir. Burun estetiği ameliyatı için de, alanında uzman bir doktora başvurmak ve risk almamak en doğrusu olacaktır. Burnun, yüzün ortasında yer alan bir organ olması, burun üzerinde gerçekleştirilecek her müdahalenin kritik olması anlamına gelmektedir. Bu nedenle, operasyon tecrübesi fazla olan bir hekim tercih edilmeli ve operasyon öncesinde bütün ayrıntılar açıkça konuşulmalıdır.

Burun Estetiği Ameliyatı Teknikleri

Burun estetiği ameliyatları kapalı ve açık olarak iki şekilde yapılmaktadır. Tıpta minimal invaziv cerrahi prensipleriyle uyumlu olarak kabul edilen kapalı ameliyat yönteminde gelişen travma minimumdur.

Ancak bazı durumlarda kapalı olarak yapılan burun ameliyatı yetersiz kalabilmekte ve hastanın nefes alışverişindeki sorunların giderilmesi için yapılan ameliyatlar kapalı olarak gerçekleştirilememektedir. Benzer durumlar ortaya çıktığında, açık burun ameliyatı önerilir. Ameliyatların başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için hekimin, kullanılan tekniklere tam olarak hakim olması gerekmektedir. Kapalı burun estetiği ameliyatlarında, dışarıdan herhangi bir kesiye gerek duyulmamaktadır.

Burun Estetiği (Rinoplasti / Nazoplasti) Nedir?

Burnu yeniden şekillendirme süreci olarak tanımlamak mümkündür. Burun estetiği ile amaçlanan, burnun estetik olarak güzel görünmesi ve işlevsel yapısının tekrar kazandırılmasıdır. Yapılan cerrahi müdahaleler ile burun, yüz ile uyumlu hale getirilmektedir.

Daha Önce Burun Estetiği Olan Kişiler

Daha önce burun estetiği ameliyatı geçirmiş olan kişiler, hiç operasyon geçirmemiş kişilere oranla daha fazla risk taşır. “Burun revizyonu” olarak tanımlanan ikinci operasyonlar, fazla dikkat ve özen altında gerçekleştirilmelidir. İkinci operasyonlara ihtiyaç duyulmasının bazı temel sebepleri bulunmaktadır. Kişi, estetik olarak memnun kalmamış ya sahip olduğu sağlık problemleri giderilememiş olabilir. Bu tarz durumlarda, cerrahın ne kadar yeterliliğe sahip olduğu büyük önem arz eder. Cerrah, gereken tüm teknik bilgilere sahip olmalı ve oluşabilecek herhangi bir aksiliğe müdahale edebilmelidir. Çünkü, ilk operasyonda ortaya çıkan sorun, ikinci ameliyatta daha büyük bir şekilde ortaya çıkabilir. Bu da, cerrahın titiz çalışmasını gerektirir. Daha önceden operasyon geçirmiş burun ile hiç operasyon geçirmemiş burun yapı ve anatomi olarak birbirinden farklıdır. Bu farklılıkların ayrıntılı olarak denetlenmesi, ikinci ameliyatın başarılı olma ihtimalini arttıracaktır.

Burun Estetiği Ameliyatı Ankara

Operasyon öncesinde, burnun fotoğrafı çekilir ve sanal ortama aktarılır. Üzerinde yapılacak değişiklikler, cerrah ile hasta arasında ayrıntılı şekilde konuşularak belirlenir. Hastanın, operasyon öncesinde dikkat etmesi gereken noktalar, doktor tarafından paylaşılır. Bu noktalara hassasiyetle uyulması gerekmektedir.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında kimi hastalar aynı gün içerisinde taburcu olabilirken, bazılarının da bir gün boyunca hastanede kalması gerekebilir.

Burun estetiği operasyonları, mutlaka tam teşekküllü hastanelerde ve genel anestezi altında yapılmalıdır. Operasyon sonrasında, hastaya burun içinden tampon uygulaması yapılır, dışından ise termal splint kalıplar kullanılır.

Ameliyat yaklaşık olarak 2-3 saat sürer. Operasyon sırasında burnun üzerinde bulunan cilt tabakası, kıkırdak burnu oluşturan çatıdan ve kemikten tamamen ayrılır, yapılması gereken işlemler bittikten sonra da tekrar yerine oturtulur. Bu işlem sırasında cerrah, hasta ile konuşarak kararlaştırmış olduklarını uygular.

Burun Estetiği Operasyonu Sonrası

Operasyon sonrasında, ilk 24 saat içinde yüzde şişlik ve morluk görülebilir. Ayrıca, burun ve baş bölgesinde ağırlık hissi ortaya çıkabilir. Doktor tarafından verilen ağrı kesiciler, bu komplikasyonların atlatılmasına yardımcı olacaktır. Göz çevresinde meydana gelebilecek olan morarmalar için göze soğuk kompres uygulamak, şişliği azaltacak ve hastayı iyi hissettirecektir.

Başarılı operasyonlardan sonra, daha az acı görülür. Göz çevresindeki şişliklerin inmesi yaklaşık 1 hafta sürerken, morlukların iyileşmesi ise yaklaşık 2 hafta alır.

Ameliyattan sonra oluşan ancak çok dikkatli bakılmadığında kolayca farkedilmeyen şişlikler ise birkaç ayın sonunda tamamen gidecektir. Ameliyat sonrasındaki ilk birkaç günde az miktarda kanama görülmesi ya da burun tıkanıklığına rastlanması ise normaldir. Kanama meydana gelmemesi için hastaya tampon uygulaması yapılmış ise, tampon birkaç gün sonra çıkarılacak ve hasta rahat edecektir.

Ankara Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları

Burun estetiği ameliyatı ile ilgili ücretler, yasal mevzuatlardan dolayı açıklanmamaktadır. Ayrıca, operasyon fiyatları birçok değişkene bağlı olarak değişmektedir. Fiyat belirlenirken göz önüne alınan temel faktörler, muayene sonucu belli olur ve cerrahın bilgisi, donanımı ile de doğrudan ilgilidir. Ek olarak, ameliyatın yapılacağı şehir de fiyatı etkilemektedir.